Historie teplické cyklistiky

Po druhé světové válce byla cyklistika na Teplicku podle dostupných pramenů provozována a soustředěna především v Bílině, odkud vzešla celá řada úspěšných cyklistů té doby. V samotných Teplicích pak založil cyklistický oddíl vynikající člověk a trenér Josef Mareš v roce 1959. V té době byla známá jména Hebr, Rybka, Veselý nebo Podzimek.V roce 1961 byl oddíl převeden do Teplic pod názvem TJ Favorit Teplice. Později v teplických barvách závodili především dva českoslovenští reprezentanti Petr Matoušek a Vladimír Myšík, dále Zdenek Voráček, Růžena Marešová, Karel Kulhánek, Pavel Markov, Petr Hejduk a další. Po Petru Matouškovi pak v následujících letech stál v čele teplické cyklistiky pan Laurich a dlouhou dobu Petr Kraus.V těchto letech patřili mezi nejlepší teplické cyklisty Pavel Kulhánek, Petr Pípal, Martin Šindelář, bratři Krausové a další. V Teplicích zároveň působil jeden z úspěšných českých trenérů Jiří Mayer, který se později věnoval trenérské práci s ženami. Koncem 80.let odchodem Petra Krause však cyklistika v Teplicích dočasně skončila.

Nová éra teplické cyklistiky přišla vznikem oddílu Top Ten Teplice, který se na scéně objevil v roce 1992. Nejdříve pod názvem HPM Sport Teplice a to jako oddíl prodejce kol stejného jména. Důležité pro budoucnost bylo, že za velmi krátké období dosáhli jezdci nového klubu řady mimořádných výsledků - zejména medailových umístění na domácích šampionátech. Jedním z prvních medailistů se stal Stanislav Hejduk, který byl zároveň nominován do reprezentačního družstva ČR. V letech 1994 a 1995 se dokonce stal nejlepším sportovcem Teplicka. V těchto letech byli dalšími známými teplickými závodníky Jiří Severa, Petr Novotný, Radek Stracený a Petr Muller.

K další změně v názvu došlo v roce 1996. Tehdy byl klub přejmenován na Top Ten Team a to opět podle značky kol, které firma HPM Sport dovážela. Novým členem oddílu se stal Martin Elsnic, který byl jedním z nejlepších českých závodníků té doby. Byl to také on, kdo dosáhl historicky nejlepšího výsledku pro teplický klub, když na mistrovství světa v cyklokrosu v belgickém Koksijde obsadil 7. místo! Byla to zároveň éra, kdy do Teplic poprvé přišel jeden z nejlepších českých bikerů a cyklokrosařů, Václav Ježek. Top Ten Team Teplice spolupracoval s výrobcem kol RETA, trenérskou šanci dostal bývalý závodník a pozdější reprezentační trenér Milan Hollosi.

Další úspěchy přišly v roce 1997. Po odchodu Stanislava Hejduka a Václava Ježka, kteří přestoupili do profesionálních týmů ČS MTB a Author, to byla generace Radka Bečky a Pavla Veselého.Ti, spolu s hostujícím Tomášem Trunschkou, zvítězili v roce 1997 v Českém poháru družstev v cyklokrosu. Všichni tři pak v následujícím roce 1998 oblékli reprezentační dres a startovali na cyklokrosovém mistrovství světa. Pavel Veselý byl i členem reprezentace MTB a byl nominován na ME horských kol .

Sázka na mládí se začala vyplácet. V dalším období byl nejúspěšnější cyklistou Top Ten Teamu Teplice junior Miloš Dlouhý, který obsadil na silničním mistrovství ČR třetí místo. Na silnici byl také velmi úspěšný Ladislav Vojtěchovský.

V posledních letech se pod vedením trenéra Darka Beneše a vedoucího družstva Jiřího Hejdy začala prosazovat Klára Kučerová, která v roce 2006 na mistrovství ČR v cyklokrosu obsadila třetí místo, a Jan Kubáč, který byl ještě o rok dřív - v roce 2005 - rovněž třetí na silničním mistrovství ČR v kategorii kadetů. Jan Kubáč byl v roce 2007 pro své kvality nominován do juniorské reprezentace a startoval v závodech Světového poháru V kategorii elite však roce 2005, před svým přestupem do týmu ČS MTB, dosáhl nejlepších výsledků „navrátilec" Václav Ježek.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

S příchodem sponzora, firmy Factor s.r.o. se pro cyklistický klub Top Ten Team Teplice nezměnil jen oficiální název teamu. Sponzor umožnil nejen finančními prostředky rozjezd teamu ve velkém. Dnes je Factor Bike Team nejpočetnějším cyklistickým oddílem v ČR. Sdružuje téměř 2 000 členů, mezi nimiž jsou nejen závodníci, ale i děti, hobby jezdci, závodníci kategorie masters - tedy veteráni - anebo jenom přátelé cyklistiky. Je samozřejmé, že oddíl se nestará a nezajišťuje činnost pouze závodního týmu.

Team svou pozornost zaměřuje i na malé děti a mládež. Jednou z aktivit na tomto poli je například unikátní projekt Veloškola, kterou prošlo, a naučilo se základům jízdy na kole, více jak 500 dětí. Tato činnost se teď rozšířila na spolupráci s některými základními školami v Teplicích, kde se děti pod dohledem zkušených cyklistů v rámci hodin tělesné výchovy učí základy správné jízdy na kole, osvojují si pravidla silničního provozu či první pomoc.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Další z důležitých aktivit Factor Bike Teamu je propagace města, kraje (a samozřejmě i sponzorů ) v podobě pořádání závodů. V minulosti oddíl například pořádal: mistrovství ČR juniorů v cyklokrosu, Světový pohár v cyklokrosu, ME v silniční cyklistice handicapovaných sportovců, technické zabezpečení hodinovky vozíčkářů při příležitosti otevření Lázeňské sezóny v Teplicích , už jedenáct let pořádá oddíl závod Krupka - Komáří vížka, nebo pravidelné podzimní cyklokrosy. V letech 2004 a 2006 se Top Ten Team Teplice podílel na organizaci etap Závodu míru a nebylo náhodou, že Teplice byly vyhodnoceny jako nejlepší etapové město ročníku 2006, klub pravidelně pořádá Český pohár horských kol, který byl v roce 2007 zařazen do bodování Světového poháru