Report a foto z MČR XCO bylo převzato ze specializovaných stránek MTBS

Huříková a Škarnitzl jsou mistry ČR 2011

Mistrovství ČR horských kol v Teplicích ovládli v nejprestižnějších kategoriích Tereza Huříková a Jan Škarnitzl. Světová jednička Kulhavý odstoupil....

 
 

Jedenadvacátý domácí šampionát horských kol v Teplicích přilákal kompletní domácí špičku doplněnou například o mistra republiky v silniční časovce Jiřího Hudečka a samozřejmě také spousty fanoušků.

Mnoho z nich dorazilo do lázní a parku Letná kvůli světové jedničce Jaroslavu Kulhavému (Specialized Factory). O jeho převaze a zisku čtvrtého mistrovského dresu nebylo téměř pochyb. Věřila mu i sázková kacelář Chance, která vypsala kurz 1.8, že vyhraje a 5.4, že nevyhraje. Mnozí se shodli v tom, že Jardovi může zabránit pouze defekt nebo pád.

 

A jakoby to všichni přivolávali..... Jaroslav Kulhavý po prvním okruhu kvůli defektu odstoupil a nechal tak cestu k titulu otevřenou! "Serval jsem ořech. Chvíli jsem běžel, ale do depa to byly asi 3 kiláky, tak jsem raději vzdal než si někde v tom prachu a kamení třeba zvrtnout kotník," vysvětlil po závodě majitel titulů z roku 2007, 2008 a 2010. "Mrzí mě to, ale je lepší, když se to stane v závodě, jako je tenhle, než na mistráku světa. Moje cíle jsou letos jinde....," uvedl.

Titul tak nabídnul zhruba osmičce bikerů, kteří připadali v úvahu. Nakonec to byl dramatický závod s mnohými zvraty. Všichni se jednohlasně shodli, Jaroslavův odstup byl nový impulz.

"Byla to voda na mlejn," přiznal čerstvý mistr republiky Jan Škarnitzl (Rubena Birell Specialized), když se dozvěděl, že Kulhavý nepokračuje. "Byla to rána neuvěřitelná, obrovská motivace a nový impulz do závodu," řekl bronzový Filip Eberl. Milan Spěšný se dokonce i zasmál. "Popravdě jsem se musel trochu smát. Jarda má na tohle strašnou smůlu. Mohl získat titul s prstem v nose, pak se mu stane takováhle věc, která se závodníkovi přihodí jednou za život. Motivace to byla sice veliká, ale já jsem v tu chvíli dost trpěl."

Valnou většinu závodu o dvacátý první titul bojoval na špici Jan Škarnitzl (Rubena Birell Specialized) a Filip Eberl (Remerx Cycling Kolín). Mírnou převahu potvrzoval Škarna, v závěru ji doložil povedeným atakem. "Jeli jsme s Filipem a dobře spolupracovali, v šestém kole jsem cítil, že mám navrch a zkusil jsem nastoupit," popisoval v cíli Honza okamžiky, kdy se odpoutal od Eberla a jistil vítězství. "Věřil jsem si, že to dokážu dotáhnout do konce. Ale začátek nebyl ideální, byl jsem po prvním kole asi až pátej. Jelo se od začátku dost rychle, každý se snažil jet s Jardou. Když pak odstoupil, tak jsem se musel dotáhnout na špici a pak to zkusit." Svůj první titul v elitní kategorii získal po sedmi letech, kdy se radoval z vítězství mezi juniory.

Se svou sestrou Jitkou, která triumfovala v kategorii U23, zkompletoval rodinný double, který se zcela jistě zapíše do historických tabulek...

O stříbrné medaili rozhodlo až poslední kolo, kdy Milan Spěšný (S&H Superior MTB) zapnul své pověstné biturbo, docvaknul si a předjel Eberla, na kterého nakonec zbyl bronz. Vypadalo to, že všechny trumfy si Milan nechal až na samotný závěr závodu do posledního okruhu. "Ne, ne, ne. To opravdu jen tak vypadalo, já jsem ale na začátku neměl vůbec jiskru. Trápil jsem se a trpěl," líčil Milan závod ze svého pohledu.

"Snažil jsem se, aby mi kluci moc neodjeli. Jeli vražedný tempo a tak jsem jel raději sám. V půlce závodu jsem měl malou krizi, kdy jsem se procouval ke Kristiánovi a trochu si orazil. Ke konci jsem se začal srovnávat, nacpal do sebe všechno co jsem měl na bufetu a jel totální vraždu až do cíle. Předjel jsem Filipa a měl zálusk i na Škarnu. Kdyby to bylo o kilák delší, tak to možná ještě bylo dramatický."

Bronzový Filip Eberl se na nejdůležitější domácí závod připravil opravdu výtečně. Spolu se Škarnitzlem tvořil závod, sedm kol to vypadalo, že zajede svůj nejlepší výsledek. V posledním - osmém kole ale ostré tempo nevydržel a získal druhý bronz v kariéře.

"Zklamání to rozhodně není, jsem moc rád i za ten bronz. Určitě tu medaili nebudu schovávat v šuplíku. Jeli jsme se Škarnou skoro celý závod, ale v posledním kole jsem si musel zvolnit, začaly mě brát křeče. Milan to vycejtil a šel do mě. Celkem lehce jsem mu to nechal. Na víc jsem dneska neměl. Po dlouhý době jsem si dokázal, že ještě mám sílu..."

Nepopulární brambory putují do Černošic zásluhou Kristiána Hynka (Česká spořitelna Specialized). "Sice nepopulární, ale já jsem spokojenej. Na týhle trati, která mě vůbec nesedí, si toho opravdu cením."

Jeho týmový kolega Pavel Boudný mohl pomýšlet na lepší než na páté místo nebýt defektu ve druhé okruhu. Propadl se až na jedenáctou příčku a potom mocně stahoval....

Kategorii U23, jejíž startovní pole se na trať vydalo minutu po elitním pelotonu, ovládnul papírový favorit Ondřej Cink (Merida Biking). "S ničím jiným bych ani spokojenej nebyl, od začátku roku mě nikdo tady doma z třiadvacítkářů neporazil," přiznal Ondřej, jemuž na paty nejdéle vydržel šlapat Marek Rauchfuss (Remerx Cycling Kolín) a nakonec také získal titul vicemistra ČR.

"Snažil jsem se jet jako když jezdím v elitě, ale nešlo to. Kluci byli dneska strašně silní. Pak jsem jim teda nakonec ujel, ale poslení dvě kola mě braly křeče a já se jen modlil, abych to vydržel. Titul je doma, konečně," radoval se Ondřej, který bude největším českým želízkem v ohni na nadcházejících mistrovstvích Evropy a světa.

Týmový úspěch Merida Biking v této kategorii podtrhnul bronzovou medailí Matěj Nepustil.

Třetí titul Terezy Huříkové

Tereza Huříková zvítězila stylem start-cíl. Bikerka mezinárodní stáje Central Haibike tak jednoduchou cestu za titulem nečekala. “Vrátila jsem se v pondělí večer z USA a necítila jsem se zrovna dobře. Včera jsem tady na trati skoro spala, nemohla jsem pořádně vyjet kopec, takže jsem překvapená jak to dnes šlo hladce”, svěřila se v cíli Tereza, která po roce 2006 a 2009 získala svůj třetí mistrovský dres v elitní katgorii žen.

Stopy na jejím dresu prozrazovaly, že se několikrát seznámila i s teplickou půdou. "Byla hodně suchá a tvrdá trať, strašně to klouzalo, nebylo to vůbec jednoduchý. Párkrát mi to ujelo, ale nic tragickýho to nebylo."

Druhé místo obsadila Pavlína Šulcová (Merida Biking), která neměla výraznější problémy ani s Pavlou Havlíkovou (ABP Cycling) a cesta ke stříbru mohla připadat divákům celkem jednoduchá. "Jednoduchá? Ani náhodou. Hodně to bolelo, na startu jsme špatně nacvakla a odjížděla skoro poslední. Taktika tak vzala za svý hned na začátku závodu," vyhrkla ze sebe Pavlína, která je již měsíc v péči trenéra Viktora Zapletala, který se stará i o Jaroslava Kulhavého či Jiřího Ježka.

"Nikdy není člověk spokojenej, když nevyhraje, ale já dneska jsem spokojená hodně. První půlka sezony bylo trápení a konečně to vypadá, že se vrací forma," okomentovala pětadvacetiletá bikerka svůj výkon, kterým si řekla o reprezentační dres na evropský šampionát na Slovensku.

Loňská vicemistryně republiky Pavla Havlíková letos do závodu vstupovala s výrazným handicapem. "Tři týdny jsem neseděla na kole, hned po poháru v Peci jsem šla na operaci," upřesnila Pavla.

Premiérově se také rozdávaly tituly ženám v kategorii do 23 let a jeho majitelkou se stala Jitka Škarnitzlová (dimp Giant), domácí vicemistryní je Karolína Kalašová (Rubena Birell Specialized), bronz vybojovala Jana Valešová (Superior riders).

"Myslela jsem si, že pojedeme dýl společně. Ale na druhou stranu jsem ten titul strašně chtěla, tak jsem to zkusila a ono to vyšlo. Je to paráda, prostě super. Nikdo vůbec netuší, co to pro mě znamená po těch všech průserech.

%pagebreak(České tituly bikerských nadějí)%

Nejlepším českým juniorem se stal Radim Kovář (Moravec Merida) a juniorkou Barbora Machulková (4Ever CykloBulis). Oba dva velmi přesvědčivě a letos není pochyb o tom, že oba dva horským kolům mezi juniory vládnou.

Radim Kovář si cestu k titulu klestil od samého začátku, i když mu teplický okruh příliš nevyhovoval. Jezdil jsem si to všechno na jistotu. Podobné tratě mi moc nesedí, mám radši ty typu Pec, ale vyhrát se dá i tady :-))), " smál se Radim po zisku dresu mistra republiky. Síly začal ztrácet v závěru závodu. "Obavu jsem začal mít až v posledním kole, už se o mě pokoušely křeče. Nechtěl jsem se někde smotat v křoví a sténat v křečích.

Svou formu si pilně pěstoval na soustředění v Rakousku, kde zdolával kopce okolo Grossglockneru a doufá, že mu vydrží na Slovensko. "Na Evropě a mistráku světa bych rád skončil v první desítce, udělal jsem pro to hodně," prozradil.

Stříbro si vyjel člen jablonecké stáje KC Kooperativa SG Jablonec n.N. Tomáš Svoboda a bronz Milan Doležal (GT Czech).

Podobně "snadnou" cestu k dresu s trikolórou měla i šestnáctiletá Barbora Machulková. Ani ona nedala v průběhu závodu svým soupeřkám šanci ani přičuchnout k vůni vítězství. Nikola Hlubinková (Moravec Merida) se stala juniorskou vicemistryní a Zuzana Pirtzkalová (Remerx Cycling) vybojovala bronz.

Největší favorit mezi kadety Jan Vastl (Česká spořitelna Specialized junior) si vybral svůj smolný den. Pád ihned po startu jej odsunul až na konec startovního pole. V posledním kole, když už měl medaili nadosah, zasukoval řetěz a musel odstoupit... Pohárová dvojka Jan Rajchart (Author Team Stupno) tak měl svůj boj o titul ulehčený, nikoli však snadný.

Vysoká a sympatická Barbora Průdková (Bike 2000) oproti svému protějšku svou úlohu favoritky splnila do puntíku.

Co ovšem vyšlo Báře, se nevydařilo bratrovi Matěji Průdkovi (Bike 2000). S velkou převahou závod žáků vedl, ale z první pozice ho nedaleko před cílem odstavil defekt. Mistrem ČR mezi žáky se tedy stal Lukáš Kunt (Remerx Cycling Kolín).

A kolínský tým Remerx slavil i mezi nejmladšími slečnami, tedy žačkami. Na stupínek nejvyšší vystoupala Jana Czeczinkarová.

Pro úplnost sobotního programu doplňujeme také vítěze kategorie Masters - Pavel Gonda (Kona Cycling Point) a Expert - Pavel Adel (CK MTB Maraton Hlinsko)

Výsledky MČR MTB XCO 2011

Výsledky elite:
1. Jan Škarnitzl (Rubena Birell Specialized) 1:48:04 hod.
2. Milan Spěšný (S&H Superior MTB) +0:12 min.
3. Filip Eberl (Remerx Cycling Kolín) +0:36
4. Kristián Hynek (Česká spořitelna Specialized) +1:56
5. Pavel Boudný (Česká spořitelna Specialized) +2:43
6. Jiří Friedl (Rubena Birell Specialized) +3:45
7. Matouš Ulman (S&H Superior MTB) +4:16
8. Petr Dlask (Rubena Birell Specialized) +4:48

Výsledky U23:
1. Ondřej Cink (Merida Biking) 1:36:25 hod.
2. Marek Rauchfuss (Remerx Cycling Kolín) +0:35 min.
3. Matěj Nepustil (Merida Biking) +5:00
4. Jakub Magnusek (S&H Superior MTB) +5:44

Výsledky ženy:
1. Tereza Huříková (Central Haibike) 1:19:54 hod.
2. Pavlína Šulcová (Merida Biking) +3:50 min.
3. Pavla Havlíková (KC Kooperativa SG Jablonec n.N.) +4:47
4. Lucie Veselá (GT Czech) +7:25

Výsledky ženy U23:
1. Jitka Škarnitzlová (dimp Giant) 1:27:51 hod.
2. Karolína Kalašová (Rubena Birell Specialized) +2:11 min.
3. Jana Valešová (Superior Riders) +3:24

Kompletní přehled výsledků zde: Sportsoft.cz

 

Report a foto z MČR XCO bylo převzato ze specializovaných stránek MTBS